3. Sezon Finali (S03E16) Yorumlarınız

The Walking Dead 3. Sezon 16. Bölüm

The Walking Dead 3. Sezon Finali

The Walking Dead‘in 3. Sezon‘u bugün yayınlanan 16. bölümWelcome to the Tombs (Mezarlığa Hoşgeldiniz!) ile birlikte sona ermiş oldu.

Vali, halkı üzerindeki kontrolü kaybetmesiyle birlikte kendini de kaybetti ve çoğunu öldürdü. Rick ise kasabanın geri kalanını da yanına alarak hapishaneye geri döndü.

Bu sezon grubumuzdan pek çok insanı kaybettik (T-Dog, Merle, Andrea, … ) ve pek çok da yeni insan kazandık (Michonne, Tyreese, Sasha, … ).

Vali‘nin akıbeti ne olacak, önümüzdeki 4. sezon tekrardan ortaya mı çıkacak yoksa grubumuzdan kaçacak mı belli değil.

Bu bölüm (16. bölüm) ve genel olarak 3. sezon ile ilgili görüşlerinizi yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

The Walking Dead 4. Sezon‘unun ne zaman çıkacağı ise şu an için belli değil.

Gelişmelerden uzak kalmamak için sitemizi takip etmeye devam edin 🙂

Bu gönderi Bölüm İncelemeleri kategorisi altında gönderilmiştir. Sık Kullanılanlara Ekle!.
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

80 Responses to 3. Sezon Finali (S03E16) Yorumlarınız

 1. Masterkan dedi ki:

  Webisodes bölümlerini izledim. Çin’de tedavi bulunduğundan falan bahsetti bir ara. İlgincime gitti. İlerisi için kesin konuşulmuyacak bir sezon finaliydi. Tahminime göre Vali ve 3 lüsü 4. sezon gözükmeyebilir. Rick ve ekibi ise atalantaya geri dönücek. Artık tedavi için yollar başlanabilir umarım zombileri daha etkin göstersinler artık 🙂

 2. temha dedi ki:

  güzel bir sezon finaliydi. ancak genel olarak 3. sezon beklentilerimi pek karşılamadı. rick bide woodbury’deki yaşlı ve cocukları da aldı yanına iyice hapishaneye bağlandılar 4. sezonda orada geçecek gibi… şöyle cıksalar o hapishaneden eyalet eyalet gezseler 😀 sıktı artık hapishane.

 3. akın dedi ki:

  Bunlar hapishaneye yerleşti belli 4. sezondamı orada geçicek heycanda kalmadı renk katan insanlarıda harcadılar ve Lori noldu ya ortada cesedi yoktu zombi olarakta çıkmadı oğlu göya vurdu peki bu aylaklar ölmüş birini yiyolarmıydı hadi yedilerse kemikler nerde kafa nerde bunlarıdamı yediler Rick oraya gittiğinde tertemizdi sadece doğumdan dolayı bi kaç pislik vardı o kadar???

  • Başar dedi ki:

   Kardeşim lori yi bir zombi yedi.Daha sonra rick geldiğinde o zombiyi gördü karnı şişdi zombinin orayı kaçırmışsın.Bir daha geri dönüp bak istersen o bölüme

   • Mehmet dedi ki:

    Arkadaşım sence 1 insanı bi zombi yiyebilir mi ? Hadi yer dedik neresine sığacak bide bu kadının kemikleri de mi yok ? Bana sorarsanız Carl boşa ateş etti ve onu öldürmedi …

 4. Merle | i miss you BRO dedi ki:

  4.sezon kesin devam ediyor october 12 yaziyordu

 5. Zaron dedi ki:

  3.sezon hayal kırıklığı yarattı ve seyir zevkini düşürdü, sezon finali, finali haketmeyecek kadar sıradandı. Başka hayatta kalanlar yada yaşayan grup olup/olmadığı bile kahramanlarımızın ilgisini çekmiyor-senaryoda bir değişiklik yaşanmaz , konu 3.sezonda da olduğu gibi insanlar arası savaşa dönerse; 4.sezonda hayal kırıklığı ile sonuçlanır ve dizi 1.ve 2.sezondaki tüm ihtişamını kaybeder…

  • Tarık dedi ki:

   Çok Ama Çok Doğru Söylüyorsun.
   Vali Ve Woodbury Çok Uzun Sürdü.
   İnşallah İnsan Kavgaları Çıkmaz.
   Ve Zombi Savaşları Uzun Sürer.
   Filim Bende Çok Bağımlılık Yaptı.

 6. Glop123 dedi ki:

  Bence vali bayağı bi kötü duruma düştü
  Vali intikam alıcak
  Andreanın ölümü üzücüydü
  Rickin oradaki yaşlı ve çocukları alması iyi oldu
  Carlın psikolojide bozulmaya başladı

 7. Muti dedi ki:

  şimdi ne yapacağım ben her haftayı iple çekiyordum bitti sezon gelecek sezona kadar good by the walking dead

 8. kenan dedi ki:

  bu dizinin koyu bir taraftarı olarak şunu söyleyeyim ki dizi resmen kendi kendini boğazlıyor…merle gibi oyunculuğun tavan olduğu bir karakterin çıkması yetmiyormuş gibi son bölümdede andrea’yı bomboş yere çıkardılar…yani sırf 2 dklığına duygusala bağlamak için dizinin en ana 2 karakterini öldürmek bence çok büyük yanlış…dizi çok büyük kan kaybetti izlediğimiz sezonlar boyunca çok ama çookk yanlış…böyle giderse dizi saçma sapan bir hale dönüşecek…keşke yapımcılara bunu yüzyüze söyleme imkanım olsaydı…shane gibi ağır bir taştan sonra merle tam onun yerini dolduracakken onu harcadılar oda yetmedi andrea’yıda çıkardılar..bu karakterlere çok ama çok yazık oldu…yeri doldurulamaz kişilerdi bunlar…çok yanlış….

  • the talking dead dedi ki:

   aynen katılıyorum… Andrea ve merle ölmemeliydi bnce en azından andrea kurtulabilirdi.Ama napalım senaryo bu şekilde farklı bir bakış açısı.

  • Yunus dedi ki:

   bence bu dizinin en güzel yanlarından biri (senin kötü olarak yorumladığın) her karakterin nerede ne zaman harcanacağını tahmin edemiyosun. pat diye alakasız yerde önemli karakterler ölüyor. bana göre büyük dizilerin en önemli özelliği bu olmalıdır. öbür türlü karakterler bizdeki polat alemdar gibi ölüp ölüp dirilirse(gerçi twd dede diriliyolar zombi oluyolar ama aynı şe değil:) hiç bi anlamı kalmaz. seyirci ne olacağını tahmin edemediği zaman daha anlamlı oluyo bence. gel gelelim geçen iki sezondaki tadı vermediği görüşüne katılıyorum.

   • Darly dedi ki:

    tamamen katılıyorum dizinin en güzel yanı ana karakterlere acımdan çıkarılması bu yönü süper ama 3. sezonda vali meselesi çok uzadı baydı biraz

   • temha60 dedi ki:

    kesinlikle katılıyorum. hangi karakterin ne zaman öleceğinin belli olmaması gerçekten seyir zevkini artıran etkenlerden birisi.

 9. Cengo dedi ki:

  3.Sezon olayların akışı güzeldi, grubun lideri kahramanımız Rick, gayet sağlıklı kararlar verdi (şahsime göre). Bunlara rağmen grubumuzdan çok kişiyi ölüme kaptırdık Andrea, Merle. Vs.. Bunlara en çok üzülmüştüm ve ağlamıştım. Valinin akıbeti henüz belli değil, ucu açık şekilde bitirildi nasıl devam edilirse o yöne gidecektir senaryo. Grup kalabalıklaşıyor evet fakat çoğu yaşlı insanlardı gördüğüm kadarıyla bunların dış dünyada yararlı olacaklarını sanmıyorum ama ölüme bırakılamazdı da. Carl’ın öldürdüğü adama üzüldüm açıkçası. Korkmuş ve silahını teslim edecek birini vurmamanız gerekir fakat Carl onu Hershel’in dediği gibi “katletti.” 4.Sezonu sabırsızlıkla bekleyen milyonlarca hayranı olan The Walking Dead, umuyorum ki yepyeni maceralarla ve yepyeni sorunlarla gelecektir. Virüs konusuna ilaç bulunma olayı bence olmayacak, en azından 4.sezon boyunca. Neden diye sorarsanız izleyici kitlesinin arttığı ve en popüler zamanlarında neden birden bire bitirilsin ki? (Diye düşünmekteyim.) Sözün kısası harika bir 4.Sezon bizleri bekliyor.

 10. kenan dedi ki:

  yani bide şunu eklemek istiyorum..3 sezon geçtiği için artık ana karakterlerin her biri aileden olmuş gibi…yapımcılar 2 dk duygusal yapıp daha fazla izleyici toplayayım mantığı ile keşke artık alıştığımız bağ kurduğumuz ana karakterleri böyle kolay harcamasalar….

 11. suat dedi ki:

  herkese selamlar…
  dizinin eleştirilecek hiç bir yanı yok…
  o kadar hayatın içinden ve o kadar yalın ki!! insan kimi zaman gülerek, kimi zaman ürkerek ve kimi zamanda ağlayarak izliyor. yani; gerçek hayatımızda neler yaşıyorsak aynen öyle.
  ancak bu trajedi bizlere, gerçekleşmesi çok da mümkün olmayacak bir hikaye ile sunuluyor. bir zombi istilası!
  aslında diziyi izlerken, verilen mesajları, simgeleri ve amacı iyi görmek lazım.
  diziyi kesinlikle “sıradan” kelimesi ile aynı çatı altında ele alamayız.
  hayatta başımıza ne gelirse gelsin (zombi istilası olmasa bile, kontolümüz dışında olabilecek herşey) devam eden insani unsurlar var.
  aşk, ihanet, kibir, doğum, ölüm, açlık…
  iyiliğin ve kötülüğün bitmeyen yarışı ve daha neler neler.
  bence 3. sezon çok güzeldi. çok beklenmedik köşe taşları dönüldü. hiç umadığımız anda, umulmadık gelişmelerle, “umudun” en önemli insanlık erdemi olduğunu gördük.
  mini dizileri halen izlemeyen arkadaşlar varsa, mutlaka onları bulup izlesin derim. çünkü, rick ve grubu dışında da devam eden başka hayatları ve aslında ortamın nasıl bir durumda olduğunu anlamamızı sağlıyor.
  (mini bölümleri bulması biraz sıkıntılı. bir telif hakkı sorunu var sanırım. ancak biri bir depoda-6 bölüm, diğeri de bir anne ve 2 çocuğu- 4 bölüm ile yaşanan ilginç konuları içermekte.)
  umarım bu olağanüstü dizi, bu kadar ulaşılmaz bir izleyici ve hayran kitlesine ulaşmışken, sektörün açgözlülük kurbanı olmaz…
  4. sezon çekilmeyecek dedikoduları dönmeye başladı bile. öyle bile olsa, hiç değilse vali’nin akibetini gösterir bir son sezon olmalı. ayrıca yeni gelenlerle silahlı olmasada, insan gücü artmış bir grubun, o hapishaneyi nasıl bir yuvaya dönüştürdüklerini görmek isterim.
  son olarak, belki eleştirilecek tek nokta şu olabilir.
  zombi mantığı bana, dirilen ölüler olarak çok inandırı gelmesede, keşke 28 hafta sonra’daki gibi bir “delirle ve kontrolü kaybtme vakası olarak sunulsaydı.
  işte o zaman, tüm verilen mesajların yanında, gerçekleşmesi mümkün olan bir biyolojik korku filmi havasıda yakalamış olurdu.
  herkese saygılar dilerim

 12. Gutturaldarkness dedi ki:

  valinin piskopat olduğunu biliyordumda bu kadar piskopat olacağına ihtimal vermemiştim.

  Yalnız hapishanedeki çatışma çok saçma oldu. O kadar adama yaylım ateşi açıldı. Hemde m16’larla açıldı. 1 tane bile ölen adam olmadı.

  Vali’de nasıl piskopatmış arkadaş. Adam kendi takımında kim var kim yok herkesi kurşuna dizdi.

  Karısının önünde rezil olan adamda korkağın alası çıktı. Elinde ak47 ile ateş edecek cesareti bulamadı. Vali geldi kafasına sıktı.

  Dahada garip yanı Vali ne yapmayı planlıyor ki? Savaştıracak ne adamı kaldı ne başka bir şey. 20 kişiyle alamadığı hapishaneyi 3 kişi mi feth edecekler. Hemde tyresse ve yanındaki kadında karşı tarafa geçmişken. Tüm şehir diğer tarafa geçmişken.

  Vali kesin görünecektir ama sniper ile mi indirirler yoksa artık ne yaparlar bilemiycem. Belkide zombi toplayıp gelip zombileri salacaklar.

  4. Sezon çok ilginç olacak gibi geliyor. Çizgi romandan hepten koptular. Normalde zombilerin hapishaneyi basıp valiyi yemeleri lazımdı. Rick’te hapishaneden kaçıp gruptaki kişilerle buluşacaktı. Şimdi ise bildiğin hapishane esas evleri oldu.

  Esas sevdiğim nokta ise şu oldu. Rick çok sağlam askeri bir deha. Hiç bir şey yapmadılar. Vali’nin grubu geldi. Hapishanedeki tüm zombileri öldürdü. Mermilerini harcadı. Bomba atarlarını harcadı. Kamyonlarının lastikleri patladı. Sonra içeri girdiler. İçerdeki zombileride Valinin grubu öldürdü. Sonra geri kaçıp gitmek zorunda kaldılar.

  Rick

  1- Doğru düzgün mermi bile harcamadı.
  2- Valinin grubuna tüm hapishanedeki zombileri temizlettirdi.
  3- Valinin grubunun mermileri gitti.
  4- Valinin grubu tehlikeye girdi. Sonra kaçıp gidende Valinin grubu oldu.
  5- Adamın elindeki silahları ve gücü de görmüş oldu.

  Rick 1 taş ile 5 kuş vurmuş oldu. Çok sağlam bir askeri deha örneği gösterdi.

  4. Sezon nasıl gelişecek çok merak ediyorum. Tahminim 4. sezon çizgi romandaki 8. sezona falan denk gelecek. Çok daha ilerilere gidecekler gibi geliyor. Çünkü Çizgi romanda rick ve grubu 8 kitapta falan sabit bir mekanda kalıyorlardı. Hapishaneden kaçıp sabit mekan arıyorlardı. Şimdi hapishane sabit mekanları oldu.

  Çizgi romanda arada geçen 4-5 kitapta yamyamlardan tut, rahiplere vs kadar bir sürü entresan karakter geliyordu. Bir sürü olay yaşanıyordu.
  Şimdi tüm bunlar aradan çıkmış oldu. Hapishane sabit mekanları olup gelecek düşmanlarda belliki çizgi Roman’ın 8-9’uncu kitabından itibaren gelecek olan hapishaneye göz koymuş düşmanlar olacak gibi geliyor.

  • Dara dedi ki:

   O askeri deha yalnızca Rick değil. Michonne’un fikriydi esas olarak. Bir önceki bölümde kalıp burayı zor girilebilir hale getirelim diyordu. Ayrıca, diğer birçok fikirde belki Daryl’ın, Glenn’in ve hatta Carol’un aklından çıkmış olabilir.

   Artık ben yok biz var!

  • tiya dedi ki:

   Güzel toparlamış ve tesbitlerde bulunmuşsun. Teşekkürler Gutturaldarkness..

 13. Erman Uçar dedi ki:

  sen andrew’ü öldürmedin o da annemi öldürdü derken ne demek istediler ben anlamadım ya

  • temha dedi ki:

   rick sezon başındaki zenci bir mahkumu dışarı atmıştı.oda gelip siren sesi yapıp zombileri hep hapishaneye doldurmuştu.o kargaşada da lori olayı patlak vermişti.sanırım andrew o zenci oluyor.

  • tiya dedi ki:

   Ben de anlamadım. Üstelik Andrew kimdi anımsayamadım bile.

  • trkankalar35 dedi ki:

   Hapishanedeki Buldukları 5 Kişiden Biri Rick Onun Öldüğünü Sandı Fakat O Hapishanenın Alarmlarını Açıp Bütün Zombileri Topladı Lori’de Bir Kazan Dairesınde Doğurmak Zorunda Kaldı.

 14. omer dedi ki:

  Final öyle bir izlenim bıraktıki sanki hapishane’nin bahcesini temizleyecekler çiftcilikle hayatlarını geçirecekler 😀

 15. eraser dedi ki:

  carlı sevdim babasını geçti sonunda andrea da belasını buldu rick kendi gurubuna zar zor bakarken bir sürü mamalak topladı hapisaneye vali nereye gitti kim bilir bakalım 4.sezonda nolcak bekle babam bekle…

 16. Dara dedi ki:

  Welcome to the the Tombs,

  Yapmaları gereken de buydu. Yapımcılar, şöyle yumuşak bir plase vuruşla topu bir güzel ters köşeye gönderdiler. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

  TEZ: Bir tarafta kendi insanlarını, karşıdaki düşman hakkında yalan yanlış çarpıtmalarla (Vali bizzat kendisi çarpıtma kelimesini kullandı) korkutup savaşa hazırlayan Politik bir Zorba (Vali) ve savaşa hizmet etmeyi sorgusuz sualsiz kabul etmiş bir masum ama ne yaptığını bilmeyen insan topluluğu

  ANTİTEZ: Diğer tarafta, insanlarına bir karar verme hakkı sunan demokratik bir lider ve onun önderliğinde yaşama haklarını savunan, ne yapmak istediğini bilen bir insan topluluğu

  SENTEZ: Savaşın kazananı olmaz. Savaş masumları alır. Savaş hizmetini reddedemeyen masumlar bir şekilde ölürler. Savaş çocukları alır. Bütün savaşlarda aynısı olmuştur. Çünkü herkes annesinin çocuğudur. Niye orada olduğunu bile bilmeyen genç bir çocuk, savaşa girdiğinde bir bakar ki ona anlatıldığı gibi karşıdaki düşman bir canavar değildir, aksine kendisinin aynıdır. Biri diğerini vurmak zorunda kalır.

  Bu dizide çok daha çarpıcı bir şekilde işlenmiş. Bu normal bir savaş olmadığı için bir şeyler de eklemişler. Carl, yaşadıkları yüzünden öylesine bilenmiş ki. Babasına, “sen Andrew’i öldürmedin, bu yüzden annem öldü” dedi. Andrew, hapihanede Rick’in öldürmediği, daha sonra ormandan bir geyik avlayarak yürüyenleri geyiğin peşinde içeri sokan zenci idi, o yürüyenler de hapishanenin içini sarıp annesinin ölümüne neden olmuştu. Çok zorlama bir bağlantı kuruyor Carl o çocuk aklıyla.

  Ama çocuk aklı böyledir işte! Yani şunun gibi düşünüyor Carl: Eğer ben bu karşımdaki çocuğu öldürmezsem, bu eninde sonunda bize zarar getirir. Mesela, koşar Valiye gördüklerini anlatır, vali onları esir alır, hatta bebeği, Beth’i bile öldürür.

  Ne dedi babasına dikkatinizi çekerim: “Yapmam gerekeni yaptım”. Vali ne dedi pekela, eline bir silah verip Milton’a: “You’ll kill and die; or you’ll die and kill” Süper tekerleme doğrusu. Yani, Milton elindeki silahla Andrea’yı vurup sonra da Vali tarafından öldürülmekle, Vali tarafından öldürülüp (dönüşerek) Andrea’yı öldürmek (yemek) arasında bir seçim yapmak zorundaydı.

  İşte savaş budur. Böylesine psikopat / deha beyinler yaratır. Carl ve Vali gibi. Onlar artık yaşayan ölüler.

  Welcome to the Tombs: Mezarlığa hoş geldiniz. Savaş çığırtkanlığı yapmak böyle bir şeydir işte. Yapımcılar, dünya insanının nasıl iğrenç olduğunu çok iyi biliyor. Ben olaya yeni uyandım. Sizi de uyandiriim. Bizler yani dizinin izleyicileri bizzat zombinin kralı oluyoruz. Dizide, televizyonda savaş çıksa da ölenleri taze taze yesek. Zombi biziz be anlasanıza! Et yemesek de, ölümler bize bir tatmin duygusu veriyor. Sevdiğimiz biri ise üzülüp, sevmediğimiz biri ise sevinip ruhumuzu besliyoruz. Sadece bu sitede yazan çoluk-çocuk değil,tüm dünya, televizyon karşısında oturup savaş çığırtkanlığı yapıyor. Şöyle, Amerika Irak’a bir saldırsa veya Türkiye Suriye’ye bir girse de savaş izlesek. Dizinin başında otururken az mı savaş nidası attık hepimiz.

  15. bölümden sonra Warum Krieg’den bir alıntı yapmıştım: Einstein’den ” İnsan savaş hizmetini reddetmediği sürece hiçbir şeyin savaşları ortadan kaldırması mümkün olmayacaktır”.

  Yine, Einstein’dan bir başka alıntı: “İnsanın inandığı bir şey, örneğin barış uğruna ölmesi, inanmadığı, örneğin savaş gibi bir şey yüzünden acı çekmesinden daha iyi değil mi?”

  Andrea’da bu son cümleyi temsil ediyor maybaşlar! Çoğunuz, Andrea ölse de kurtulsak dediniz. Oysa, o barış uğruna bir kahraman gibi öldü! Hatta, kimseye de bırakmadı kendi kendini öldürdü! Tarih hep savaş kahramanlarını yazar. Böylece, bir dizide de olsa, ilk defa bir “barış kahramanımız” oldu.

  • the talking dead dedi ki:

   Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş, dara! The walking dead yani yürüyen ölülerden kasıtın yaşayan insanlar olduğunu farkedenimiz olmuştur tabii. Daha önce bir arkadaşımızın dediği gibi asıl acı olan zombiler bunu bilinçsizce yani beyninizin size ait olmayan kısımlarıyla (1.Sezonda doktorun açıklamalarına atfen) yaparken, insanlar bilinçli bir şekilde yapıyorlar. Dizinin asıl teması insanların zombi kıyameti sonrası nasıl bir ruh hali ve psikolojisi içinde olacakları, birbirleriyle barış, iyilik ve uyum içinde mi olacakları yoksa zombiler gibi birbirlerini yemek mi olacağı sorusuydu. 2.Sezonda idam edilip edilmemesi tartışılan o çocuktaki dale ve andrea gibi insanlar, iyilik ve barış için söz hakkı alan kişiler o zalim dünyada daha fazla yaşayamadılar. Son olarak savaş ve ölüm hiçbir zaman istenilen bir durum olmamalı.

   • Dara dedi ki:

    Senin de ismin süper anlamlı olmuş bence. Walkingler kadar bile olamıyoruz. Talking olmuşuz hepimiz!

  • Kory dedi ki:

   Hacı sen neyin kafasını yaşıyorsun, esas sen bak kendine. Alt tarafı dizi lan bu amk!!!

   • the talking dead dedi ki:

    Burada sana hak veriyorum. Daranın o son cümlesi ve genel olarak tavrı aşağılayıcı ve çok bilmiş. Saygı çerçevesinde olmak koşulu ile herkes istediğini söylemek de özgürdür arkadaşlar..!

    • Dara dedi ki:

     Kesinlikle dalga geçmek için yazmadım son çümleyi! İsminizi çok güzel ve zekice seçmişsiniz demek istiyorum gerçekten!

     Yaptığım eleştirilere gelince, hep biz kullanıyorum, kendimi de dahil ederek yani!

  • Gutturaldarkness dedi ki:

   İnsanların zombiden farksız olduğu doğru da tez-antitez-sentez bağlantısını pek iyi kuramamışsın.

   Savaşlar onun bunun yönlendirmesiyle gerçekleşir ama onun bunun yönlendirmesiyle çıkmaz.

   Bir hırsız niye hırsız olur? İmkansızlığından dolayı hırsız olur. Çaldıkçada alışkanlık kazanır.

   Ama durduk yere çalan hırsız yoktur.

   Vali’de Rick’te bir şeyin farkındalar. Aynı ipte 2 cambaz oynamaz. Bu yazacaklarımı eğer çizgi romandaki konulara paralel bir şey çekerlerse yeni sezonlarda anlatacaklar.

   Vali ve Rick’in savaşı aslında iki tarafın piskopatlığından falan çıkmıyor. Zorunluluktan çıkıyor. Yiyecek imkanları kısıtlı. Temiz su imkanları kısıtlı. Mermi vs imkanları kısıtlı. Sağlık, ilk yardım malzemeleri imkanları kısıtlı.

   Tüm bu imkansızlıkların içinde hiç kimse kendisine 2. bir ortağı istemez.

   Bir hırsız ihtiyacı olmadan bir şey çalar mı? Bir hırsızın hırsızlığa başlamasının sebebi 2’dir.

   1- Hiç bir şeyi yoktur. Hayatta kalmak için savaşmak zorundadır.
   2- Ailesi hırsızdır. Çocukluğundan itibaren çalmayı öğrenmiştir. Hırsızlığın yanlış olduğunu bilmiyordur. Kaldıki aileside muhtemelen ilk hırsızlığını imkanı olmadığı için yapmıştır.

   Gündelik hayatta düşünelim.

   Aylardır açsınız. Yiyecek bir kuru ekmeğiniz yok. Açsınız. Sefilsiniz. Yardım edende yok. Aynı şekilde karşıdaki adamında durumu sizinle aynı.

   Ortada bir ekmek buldunuz. Ne yaparsınız?
   İnsan doğası bellidir. Her iki tarafta ekmeği alıp yiyebilmek için diğer insana fiziksel, zihinsel her türlü zarar verip ekmeği kendisi alıp, yemeye çalışır.

   Tüm insanlarda, tüm hayvanlarda bu hep böyledir.
   İktidar mücadelesi, güç mücadelesi vs vs tüm savaşların sebebleri benzerdir. Çoğunlukla çevresel şartlardan çıkar. Kılıf ise kültürel kavramlardan bulunur.

   Haçlı seferlerini düşünelim. İşin kılıfı nedir? Dinler savaşı vs. İşin aslı nedir? İpek ve Baharat yoluna hakim olup oradan gelecek paraya ve yiyeceğe vs hakim olmak.

   Valiyle Rick’in yaptığınında bir farkı yok.
   Vali tek başınayken işler rahattı. Gidiyordu bulduğunu öldürüyordu. Yiyeceklerini alıyordu. Kendi grubu için her türlü pisliği yapıyordu. Mermi aramak, yemek aramak vs vs.

   Ortaya 2. adam çıktı. Rick geldi. Şimdi ortadaki pasta, bölgenin kaynakları 2 ye bölündü. İstediği gibi at oynatamayacak. Haliyle ya biz alacağız ya siz alacaksınız bu pastayı deyip savaşa tutuştular.

   Amerikayla-Irak savaşı kimyasal füzelerin bulunmasından, demokrasi ihlalinden falan mı çıktı? Amerika geldi de Irak’a demokrasi mi geldi?

   Amerika niye Irak’a girdi. Çünkü petrole, yer altı kaynaklarına vs ihtiyacı var.

   Dünya sisteminin durumu insanların sandığından çok daha beter durumdadır.

   Bu dünya 7 milyar insanın ihtiyaçlarını karşılayacak kadar üretim yapmıyor. 7 milyar insan bu dünyaya çok fazla.

   Tam olarak kimle konuştuklarını hatırlayamıyorum. Fakat diyalog şöyle birşeydi.

   Bir adam Amerika’nın en büyük şirketlerinin sahibi Rockefeller ile konuşuyor. Rockefeller’a soruyor. Yaa siz her tarafta savaş çıkarıyorsunuz, insanları öldürüyorsunuz. Neden bunu yapıyorsunuz vs. Rockefeller’da New York’taki binasıdan New York sokaklarına bakarak gel diyor şu sokaklara bak ne görüyorsun?

   Onbinlerce taksi, onbinlerce iş yeri, onbinlerce insan.

   Rockefeller’da diyor ki eğer biz petrole, enerjiye, paraya sahip olamazsak biteriz. Bu taksilerin, bu araçların içine 1 gün petrol koyamazsak tüm ülke felç olur. Eğer bu dükkanlara yeterli enerjiyi 1 gün sağlayamazsak tüm bilgisayar sistemi, tüm iletişim sistemi vs herşey çöker.

   Biz savaşı çıkarıyoruz fakat çıkarmak zorundayız. Çünkü çıkarmazsak en büyük batış bizim batışımız olur.

   Oldboy’da bir cümle vardı çok hoşuma gider.

   Denizde bir taşta batar bir kumtanesi de batar.

   Kumtanesi batınca bir tane olarak batar. Bir taş batarsa hepten batar.

   Amerika oraya buraya işi gücü yok zevk olsun diye mi savaş açıyor? Petrolü, enerjiyi, Madenleri vs sağlayamazsa 700 milyonluk nüfusu aylar içinde batar. O kadar nüfusu durdurabilecek bir şeyde yapamaz.

   Kaldıki Einstein’ın örneklerini vermişsiniz. Einstein fizikçi adamdır. Bir fizikçi olarak doğru şeyler söyleyebilir ama bu her söylediğinin doğru olduğu anlamına gelmez.

   Einstein’ı bırak bakalım. Yiyecek ekmek bulamazsın ne yapacak. Savaşmak istemiyorum diyebilecek mi.

   Tüm hayvanlar alemindeki savaş nedendir? Sırf ekmek kavgası başka hiç bir şey değil. Aç kalmamak için, yemek bulup yiyerek hayatta kalmak için avlanırlar.

   İnsanlarının savaşının ne farkı var?

   Savaşmak istemiyorum diye istediğiniz kadar itiraz edin. Çoluğunun çocuğunuz yiyecek ekmek bulamadığında bir baba yada anne olarak sokaktaki böcekleri avlamaya kalkarsınız. Çocuğum açlıktan ölmesin diye.

   Tez-Antitez-Sentez falan diye kurmuşsunuz kendinizde ama sanki tüm şartlar mükemmelmiş, hiç bir sıkıntı yokmuşta insanlar keyfince savaşmak istiyormuş gibi bir atmosfer oluşturmuşsunuz.

   Bence Suriyeye savaşı falan istemiyorum. Tamamen karşıyım. Ordaki insanların kendi milli meselesidir bize ne? Biz kendi derdimize bakalım. Bizim memlekette aç mı yok, herkes refah içinde mi yaşıyor?

   Tabi bunlar çok siyasi konular. Burada açmanın bir anlamıda yok.

   Fakat unuttuğunuz bir şey var. İnsanların her zaman unuttuğu bir şey var. Oda çevredir.

   İnsan alet yaparak doğa şartlarını biraz değiştirebildiği için doğanın zorunluluğunun tamamen dışına çıktığını sanar çoğu zaman. Fakat doğa kendi zorunluluğunun dışına çıkamayacağını zaman zaman insanlara çok gaddar bir şekilde gösterir.

   En yakın örnekte Japonyadaki tsunamidir.
   Japonlar teknolojileri çok gelişmiş olduğu için kendilerine çok güveniyorlardı. Herşeyin altından kalkabileceklerini düşünüyorlardı. En büyük binalar, en yüksek gökdelenler vs herşeyi yapıyorlardı. Sadece 1 tsunamiye bakar. Doğanın gücüne karşı hiç kimse hiç bir şey yapamaz. 1 tsunamiyle bir sürü şehirleri alt üst oldu. Nükleer santralleri neredeyse patlayacaktı.

   Irakta açlık, sefillik başladığı zaman insanlar 1 ekmek için birbirlerine en beter şekilde saldırdılar.

   Savaşmayı reddetmekle savaştan falan kaçamazsınız.

   Kaldıki dizide de savaş olmasaydı değişen bir şey olmayacaktı. O an için savaşı reddeden o adamlar belirli bir süre sonra kendileri savaşmayı isteyecekti.

   Ellerindeki yemek stokları bittiği zaman o bölgedeki yiyecek kaynaklarını hapishanedeki grupla paylaşmayı mı isteyeceklerdi?

   Çocuğunuz açlıktan ölecek noktaya gelmiş olsa ve karşı tarafta başka birinin çocuğuda açlıktan ölecek noktaya gelmiş olsa ortada bulduğunuz yiyeceğin hepsini almak için savaşıp karşıdaki kişiyi öldürmeyi göze alırmısınız? yoksa o yiyeceği paylaşmayı mı göze alırsınız?

   İşte esas soru budur. Felsefede çağlar boyu yapılmış etik problemlerden biridir.

   Yiyeceği paylaşacak insan sayısı 1 elin parmaklarını doğru düzgün geçmez. Erdemli insanlar toplumda çok azdır. Başkasının yaşaması için kendini feda edecek insan sayısı çok çok azdır. İnsanlığın çok büyük kısmı kendi çocuğunun ölmemesi için ya da kendisinin ölmemesi için karşı tarafı öldürürde süründürürde.

   Çocuklarınızı istediğiniz kadar iyi eğitin. En süper eğitimi verin.

   Amerika yarın birgün gelse benim madenlere ihtiyacım var bunu almak zorundayım dese kendi madenlerinizi savaşmamak için verecekmisiniz?

   Savaşmamak için kendi kaynaklarınızı verdiğinizde kendiniz aç kaldığınız gün ne yapacaksınız?

   Çocuklarınıza en ala eğitimide verseniz iş fizyolojik ve güvenlik ihtiyacına geldiğinde herşey değişir.

   Fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlar meselesinde en eğitimli insanda, en cahil insanda en ilkel insandan farksızdır.

   Herkesi savaş karşıtı yetiştirseniz bile illaki birileri sizde olan şeylere göz dikecek ve size saldıracaktır. Sizde her canlının doğasında olduğu gibi kendinizin olanı korumaya çalışacaksınız.

   Haa savaş çok mu iyi bir şey bu kadar yazdım ettim.

   Savaş dünyadaki en berbat şey. Fakat çıkıyor.

   Savaş çıkmaması için ne olması lazım?

   Ben bu soruya kendimce şöyle bir çözüm buluyorum.

   1- Tüm dünya çapında planlı bir aile politikası uygulanması lazım.
   2- Aile politikasıyla nüfus belirli bir seviyeye düşürülmesi lazım.
   3-Bu öyle bir ayarlanmalı ki dünyada yapılan her türlü üretim tüm dünya nüfusuna yetmeli. Her hangi bir yer aç kalmamalı. Aç kalmamalı ki diğerine saldırmayı düşünmesin. Yani tüm dünya nüfusunun fizyolojik ihtiyaçları karşılanmalı.
   4- Tüm dünya nüfusunun güvenlik ihtiyaçlarıda karşılanmalı. Herkesin başını sokacak bir evinin olması lazım ki açta açıkta kalıp evi olan insanlara diş bilemesinler.
   5-Tüm bunların sürekliliğinin sağlanması lazım.
   6-Tüm enerji ihtiyacının düzgün bir şekilde karşılanması lazım. Bir taraf karanlıkta dururken diğer taraf alemlerde olmaması lazım.
   7-Tüm bunların olabilmesi içinde tüm dünya devletlerinin ortak hareket etmesi lazım.
   8-İlk 7 maddeyi gerçekleştirmeye zorunlu kalacak dünya dışı bir düşmanın olması lazım.Çünkü dünya dışı bir düşman olmadan bu 7 maddeyi kimse gerçekleştirmez. Hep kendi gruplarının çıkarlarına hareket etmeye çalışırlar. Dünya dışı tehdit olması lazım ki insanlar amerikan, ingiliz, rus, alman, türk, japon, çin vs gibi görülmesin. Dünyanın insanları olarak görülsün.

   Kaldıki tüm bunlar olsa da savaş çıkma olasılığı var. Aslında dizinin bize gösterdiğide budur. Tüm insanların ortak sorunu zombiler. Zombilere rağmen birbirlerine giriyorlar. Aslında Valininde Rick’inde ortak düşmanı zombiler. Fakat yinede birbirlerine savaş açıyorlar.

   Neden? Çünkü açlık varda o yüzden. O an için açlık olmasa bile yakın bir gelecekte açlık olacak. Yiyecek ekmek bulamayacaklar. Bunu bildikleri için olan ekmeği diğerleriyle paylaşmak istemedikleri için savaşıyorlar.

   Bu bize Rick ve Vali’nin savaşıymış gibi gösterilsede, Valinin grubundakiler kaçsada kaçınılmaz olarak gelecekleri nokta buydu.

   Vali’nin Milton’a dediği gibi. Eninde sonunda bizim onları öldürmemiz gerekiyor. Neden? Çünkü Valinin grubunun yiyeceklerine ortak oluyorlarda o yüzden.

   Erdem normal şartlar altında açığa çıkmaz. Kim korkak, kim cesaretli, kim ahlaklı, kim ahlaksız tüm bunlar olağanüstü durumlarda ortaya çıkar.

   Şimdi savaşı reddetmek kolay. Çünkü bir savaş yok. Birileri gelip size saldırınca savaşı rededebilecekmisiniz? İşte o zaman belli olur neyin ne olduğu.

   Kimin korkak, kimin cesur olduğu normal şartlarda belli olmaz. Bir kavga durumunda, bir savaş durumunda, olağanüstü bir halde belli olur. Çok cesur adamların korkup kaçtığını, çok korkak görünen adamların ne kader cesur olduğunu görürsünüz.

   Bilmiyorum kaç yaşındasınız ama Askerliğinizi çatışmanın, tehlikenin olduğu doğu illerinden birinde yapmışsanız ya da yaparsanız bunu anlarsınız. Kimin cesur, kimin korkak vs olduğu çok zor şartlarda belli olur.

   Yaşamadan öğrenmek en güzeli ama en zorudur.

   Doğru şeyleri okumaktan çok, okuduğunuz şeylerin doğru olup olmadığını nasıl anlayacağınız önemlidir. Doğruyu yanlışı neye göre ayırt ediyorsunuz?

   Çok derin bilgi felsefesi problemidir.

   Tavsiyem doğruyu ve yanlışı gerçekliğe göre ayırt edin. Yazılan/söylenen şeyin gerçeklikte bir karşılığı varsa doğru olma ihtimalini göz önüne alın. Fakat gerçeklikte bir karşılığı yoksa hiçte üstüne kafa yormayın. Çok büyük ihtimalle yanlıştır.

   • Dara dedi ki:

    Yaşımı başımı soruyorsun. Bir de siz yazsanız da öğrensek neci olduğunuzu amk. Ben senin doğuda komando olarak askerlik yaptığını tahmin ediyordum başından beri, öyle de bir hava vermişsin son yazın ile! Kimin korkak kimin cesur olduğu çok zor şartlarda belli olur diyorsun bir de! Yazsana açıkça amk. Çıksın ak koyun kara koyun ortaya madem! Bir tek sen misin sanki amk.

    Ben 15. bölümdeki yorumlarımdan birinde yazdım yaşımı başımı. Ayrıca, senin şu arılar masalına da bir güzel giydirmiştim orda bir yerlerde. Erdemli İnsan sorununun yanıtı için, kaynaklar da bulabilirsin orda! Okumamışsın, bol keseden atıyorsun yine amk.

    İnsanların veya hayvanların hayatta kalabilmek için verdikleri onurlu bir yaşam mücadelesi ile zorba ve yalancı bir liderin peşinden sorgusuz sualsiz onursuz bir savaşa gitmeleri saçmalığını birbirine karıştırmışsın ne yazık ki! Bizim diğer canlılardan farkımız yok ki, elbette hayatta kalmak için mücadele edeceğiz veya çoluğumuzun çocuğumuzun karnını doyurmak için mücadele edeceğiz ve gerekirse öldüreceğiz, ama gerekirse! O ayrı konu. Carl’ın karnı çok açtı da, elindeki ekmeği almak için mi öldürdü sanki diğer çocuğu amk? Oturmuş konuşuyorsun bi de olum! Walking dead olmaktan çıkmış, talking dead olmuşunuz olum siz! Ben de farklı bir kulvarda aynıyım tabi!

    Ayrıca, şu Maltusyen nüfus saçmalıkları, büyümenin duracağı, kaynakların tükeneceği vb. Roma Yaklaşımı gibi yaklaşımlar iktisatta pek kabul görmedi. Bilimsel buluşlarla ve teknik zekasıyla insanlık her zaman yeni çıkış yolları açtı. Çizgi filmi bildiğin için, sanırım diğer bölümlerde açlık sorununu işleyecekler diyorsun. Aç kaldıklarında birbirlerini bile öldürseler, bu onları katil yapmaz, söylüüüm sana! Ayrıca, dizideki dünyada insan mı kaldı, ne kaynak kıtlığından bahsediyorsun sen. Eğer son bölümde yaptıkları gibi bir araya toplanmaya devam edebilirlerse, yani “biz” olabilirlerse, üretim tekrardan başlayabilir Mr. Karamsar. Hatta ben sana söyüüm camımın içi, böyle bir dünya gerçek olsa var ya, biz insanlar zombilerin etinden sütünden faydalanırız, yahni yapar yeriz olum onları, öyle öyle de tüketiriz hepsini, dünya eski haline geri döner! Budur işte, o koşullardaki bilimsel buluş ve üretim! Hatta daha ileri gidip konserve yapıp satarız bile zombileri. Sen hangi 8 maddeden bahsediyorsun olum! İnsanlığın elinden ne kurtulmuş ki bugüne kadar!

    Senin verdiğin örneklerle benim vurgulamak istediğim konu farklı! Sen yaşam mücadelesi diyorsun, ben ise “zorbaların peşinden gitmek gibi bir acizlik” konusuna saldırıyorum. Zaten o yüzden Rick’e demokrasi ilan ettirdiler, o toplantıyla. Onu Vali gibi bir zorba olmaktan çıkardılar. Diziyi de adam gibi yorumlayamıyorsunuz ki amk. Şimdi diyelim dizide bizim grup o derece vahim bir duruma düşsün
    ki açlıktan ölme noktasına gelsinler ve hiçbirşey bulamasınlar. Hershel’ı öldürüp yesinler, bu onları savaşçı katiller yapmaz. Bu insanoğlunun zaafıdır, açlığa dayanamaz çünkü. Hitler gibi zorbaların peşinden gidip (Einstein buna savaşa hizmet etmeyi reddedememek diyor) gereksiz yere insan öldürmeyi zorunlu kılan bir gen bulundu da ben mi bilmiyorum amk. Bi de Einstein bu işlerden anlamaz diyorsun galiba. Bu tam bir aymazlık.İktisat altyapı bilimidir. Fizikte üstyapı bilimi. Marx, Einstein bu adamlar dünyayı değiştiren adamlardır yaptıkları çalışmalarla.

    Şimdi buradaki ince nokta şu: Rick onlara bir fırsat sundu. Onlar gibi mi olalım,yoksa biz farklı mı olalım, seçim sizin dedi? Tarihte hiçbir lider isterseniz savaşalım isterseniz savaşmayalım demez. Zorla askere alınır insanlar ve savaşa sürüklenirler. İnsanlara bir fırsat sunulsa ne yaparlardı? Bunun yanıtını aradılar yapımcılar. Ama senin anlattığın konuya da sıra gelecek anlaşılan. Yani insan daha ne kadar alçalabilir veya yükselebilir? Ben bu konuda bir sınır bulunduğunu düşünmüyorum. Çünkü, insan evrim teorisinin kanıtlarından biridir.

 17. Dara dedi ki:

  Küçük bir ek daha:

  Ne dediler en sonunda bizim karakterler: “Kimse artık tek başına yapamaz” Ben değil biz var artık. Yaşlıları alıp hapishaneye götürmelerine bile sövüyor bazı beyni olmayan zombiler.

  Sonuç olarak, gerçek barış için bu dizinin hepimize kapak olması lazım. Ama ben çok iyi biliyorum kendimden. İnsanoğlu böyle birşey çünkü. Yaşamadan öğrenemez. İlla da kendi başına gelmesi lazım öğrenmesi için. Yaşamadan öğrenebilmenin tek bir yolu vardır. O da doğru şeyleri okumak ve doğru düşünmek. Onu bilir, onu söylerim ben!

 18. the talking dead dedi ki:

  Sürpriz son!!! Andrea’nın ölümünü son 3-5 dksında hissettim ve ürperdim 😀 ana karakterlerden biriydi (geçmiş zaman kipi kullanmak ne acı:!) ağlamaklydm o sahnelerde artk hiçbir kimsenin ölümüne çok üzüleceğimi sanmıyorum. Çoğu kişi sevmiyor olabilir ama bnm favori bayan karakterimdi. Çok mücadele etti, defalarca ölümden döndü ve güçlü de bir yapıdaydı ama malesef iyi niyetliydi ve bu özelliğinin kurbanı oldu. Son olarak onurlu ve cesur bir şekilde gitti…

 19. PowerFull dedi ki:

  Her şey iyi güzel de Andrea’nın tek eliyle bile öldürebileceği bir zombiye boynundan sırılarak öldürülmesi çok basit geldi. Böyle kolay harcanacak bir karakter değildi.

 20. Özcan Gündüz dedi ki:

  Sonda çalan şarkının adını bilen var mı ?

 21. Batu Kara dedi ki:

  Bu sezon finalinden hiç hoşlanmadım. Yaşlı ve çocukları hapishaneye getirmeleri moral bozucuydu ve bu 4. sezonda hapishanede geçicek oluyor. Andrea’nın ölmesi bölümün en üzücü anıydı ve onun ölmesini istemiyordum çünkü önemli bir karakterdi. Vali’nin ölmesi gerekiyordu ama onuda yapmadılar. Eminim 4. sezon için ellerinde iyi malzeme vardır ama bu sezon izleyicilerin çoğunu hayal kırıklığına uğrattılar.

 22. Swiss dedi ki:

  sezonun ortasında 8nci bölümde “Yarı Final” gibi bir terim ile sezonun ortasında ara veren bir dizinin çok daha güzel bir Final’i olmasını beklerdim… Sıradan bir bölümdü, daha önceki sezonlarda final öncesi 1-2 bölüm alt yapı hazırlanırdı, bu bölüm finalden bir önceki bölüm gibiydi..

 23. Swiss dedi ki:

  Birde bu bölümdeki savaş sahnelerini inanılmaz garip buldum. Hatta birşeyi yanlışmı izledim kaçırdıgım birşeymi oldu diye tekrar izledim savaş sahnelerini. 20 küsür kişiyle, uçak savarlarla bomba atarlarla ve sayısız tam otomatik silahla gümbür gümbür geliceksin, hertarafı temizliceksin, içerde bir ses yada sis bombası atıldı diye, 2 kişi de sana ateş açtı diye, birbirini ezercesine arkada bile bakmadan kaçıcaksın!! çok komik geldi o kısmı….

 24. arda can dedi ki:

  bitmesinnn bu dizi yaaaaaaaaa :S

 25. arda can dedi ki:

  maggie ölmesinnn aşkım benimm. eğer ölürse maggie izlemem bu diyizi 🙂

 26. EMRE dedi ki:

  image comics in 2003’ten beri yayınlamakta olduğu efsanevi zombi hikayesi. robert kirkman tarafindan yazilmakta olup, ilk 6 sayısı tony moore sonraki sayılar ise charlie adlard tarafindan çizilmektedir.
  Yani arkadaşlar kitabı okumadıgım icin bilmiyorum çizgi romana göre film çekiliyor sanırım, kitabı okursanız karakterler ve filmde ileride bizi neler bekliyor fikir sahibi olabilirsiniz.3. sezona gelince hayal kırıklıgıydı bizim gördüklerimizi eminim film yönetmenide görüyordur düşünüyordur 4. sezonda beklentilerimizi karşılayan bir sezon olması dileğiyle…

 27. walker dedi ki:

  Sezon finaline yakışmadı daha iyi bir bölüm bekliyordum. Artık hapishaneden çıksınlar sıkmaya başladı. Lori bir yerlerden çıkacak diye bekliyorum.

 28. Emrah dedi ki:

  Çok acayip bir sezondu.İnternet sınırlı olunca hafta hafta izleyemedim.Büyük aralarla izledikten sonra son 10 bölümü bir kaç günde izledim.
  Aslında son dakikada valinin tekrar gelip (Muhtemel tankla) herkesi öldüreceğini,hapisaneyi yerle bir edip şu bir sürü yaşlı çoluk çombalak herkesin öleceğini hatta bizim kahramanlarında öleceğini ve yine bir yola çıkacaklarını düşünmüştüm.Ama hiç mi hiç beklediğim bir sezon finali olmadı.Aslında beklediğim bir sezon da olmadı.
  Bu sezonun ilk yarısı çok başarılıyken ikinci yarısında neredeyse hiçbir şey olmadı.Bunun nedeni galiba ilk yarıda çok şey anlatılmış olması.Çünkü ilk yarıda hem hapishaneye yeni gelmişler hem de valiyle tanışmış hatta savaşmışlardı.2. yarı da ise hali hazırda Vali ile savaştaydı grup.Ve sezonun en sonunda bir şey yapmamak için uzattılar ve çoğu karakteri yine katlettiler.4. sezon için valiyi de öldürmediler.Hatta ölebilecek bir sürü kişi de hapishaneye getirdiler.Bundan sonra pek de aksiyon beklemesin izleyenler.Çünkü birçok kişi geldi ve bu durumda oradan oraya gitmek pek de mantıklı değil.Anca herkes ölürse bu değişebilir.Bunun için de valiye ihtiyaç duydular.Vali 4.sezonda tankla basacak ve çoğu kişi ölecek anca böyle devam eder bu dizi.
  Uzun lafın kısası en az 2 yıl aksiyon beklemeyin.Bir dahaki sezonun bu sezondan daha hareketsiz geçeceğine eminim.(Yanlış anlaşılmasın tabii ki bu sezon çok şey anlattı ve dizinin türü gereği gerekliydi ama ilk sezonlardaki gibi olmayacak.Sürekli aksiyon olmasa da olur desek de hiç olmayacak.)

 29. Anonim dedi ki:

  dizinin fazla ömrü kalmadı 16 bölümden sonra kendi kendilerini batırıyorlar aşırı tutan dizi artık bitti bu bölüm bence hiç olmamalıymış gitselerdi daha iyi olurdu çok yanlış bi hareket oldu gereksiz yere andrea öldü bence dizi bitti ama hasatalığın tedavisi bulunursa işler değişir tedavi için rekabet başlıyabilir ama bu bölüm çok güzel olmasını rağmen insalar tarafından eksisini yedi bir kere

  • Emrah dedi ki:

   Sezon finali bu kadar az şeyi anlatacaksa Andrea’nın ölümünü daha da trajik hale getirebilirlerdi.Zaten yeterince gösterdiler.Ama ısırılması gerçekten büyük bir mantık hatası.Önünde o kadar yol varken(Miltonla arasında) ve elini de açmışken bütün kışı dışarıda geçiren ve sürekli savaşan bir kişi onu iter ve kurtulabilirdi.Neyse böyle olmuş olsun.Ama dizinin pek de battığı yok.3. sezonun 2. yarısı pek parlak geçmedi tüm sorun orada.

 30. diyar dedi ki:

  Bence harika bir dizi ama rick ve grubu dünya’ya bakmalı çare çabaları içide olan insanları bulmalı ve sürekli olarak kendilerine daha yararlı alanlar bulmak gerekli mesela tarım yapabilcekleri bir yer 😀 ne bilim kendi gereksinimlerini kazanacakları bir yer çok salak lar aslında rick bir polis ve uçuş eğitimi almıştır muhtemelen onun yerinde olsam askeriye ye gidip orada bir helikopter bulup bazı yerler keşfetmek olurdu kendi görüşüm 😀 <3

 31. ersan yıldız dedi ki:

  bu ne kardeşim ya 4bölüm yayınlıyorlar sezon finali oluyor anlamadım valla zaten 5-6aydır filmi bekliyorduk tam başladık dedik yine araya girdi

  • Emrah dedi ki:

   Aslında kaliteli olması için böyle az bölüm olması ve aranın çok olması iyi ama 2. yarısı neredeyse bomboş geçen bir sezon için bu kadar beklemek hiç mantıklı değil.Ara olsa bile en azından 5 ay olmalı.Gidip de Nisanda bitip aralıkta başlayacak olacak iş değil.Bakalım bir dahaki sezon nasıl olacak.

 32. Serkan dedi ki:

  bence bol bol gezmeliler ilk bölümlerdeki gibi ve tedavi yöntemleri bulamalırlar.merle olmese iyiydi bi kötü lazımdı.nedense bütün kötüleri öldürüp öle bitirdiler

  • Emrah dedi ki:

   4. sezonun 1. bölümünde şöyle neler oluyor hayat nasıl devam ediyor gibi bir giriş yaparlar muhtemelen ve ardından da güzel bir aksiyon koyarlar sonuçta ilk bölüm herkesi çekmeli.Büyük ihtimal Vali bir şeyler karıştıracaktır.Öyle bir hasta adamın tüm sezon boyu durması mantıklı değil bir şekilde açıklığa kavuşmalı.Tahminim gizli bir şekilde grubu rahatsız etmeye çalışacaktır.Her sorunun arkasında Vali’yi aramaya çalışacağım kişisel sorunlar hariç.

 33. Faruk dedi ki:

  Bence Rick’in ekibinden daha fazla kişi ölmeliydi.
  Vali tam teçhizatlı geldi bir kişi öldüremediler.
  Vali olayı sıktı artık aynı şekilde hapishanede.
  Değişir inşallah öteki sezon.

  • Emrah dedi ki:

   Maalesef pek de değişecek gibi durmuyor.En fazla Woodbury’e giderler o kadar veya bir haber gelirse oraya gidebilirler.Şunu söyliyeyim yeni gelen o yaşlı ve çocukların çoğu bir şekilde ölecek gibi geliyor.Böyle bir durumda işler 3 sezondur gördüğümüzden çok farklı bir noktaya çekilir.Sonuçta 3. sezonda gördüğümüz Woodbury değil orası.Yiyeceği kısıtlı.Neyse bakalım nasıl kuracaklar.

 34. Yusuf dedi ki:

  3. Sezon tamamen hayal kırıklığıydı.. Anlıyorum dizinin maliyetini düşürmeleri gerekti zombileri azaltıp, insanlarla savaşa başlatarak ve ne kadar çok bölüm o kadar para diyip 16 bölüm çekerek..
  Ama izliyicilerini de çok ihmal ettiler.. 3. sezon çok seviyesiz, tamamen para kazanma eğilimli bir sezondu.. izliyiciyi etkileyecek tek bir bölümünün olduğuna inanmıyorum..
  2 sezonuda büyük bir heyecanla izliyen ben şu kötü sezon ve iğrenç sezon finalinin üstüne 4. sezonu merak bile etmiyorum..
  daha bide valiyle savaşacak :)) delisaçması.. rezillik..

  • Emrah dedi ki:

   Para için olduğunu hiç sanmıyorum. Evet bir şeyler eksikti ama bu bir dram dizisi. Ve bizim dram dizilerine baktığımızda ne kadar kaliteli olduğunu anlamak basit. Aslında bize en çok da size hayal kırıklığı yaşatan sezon finali. Cünkü istediğiniz gibi vali ölmedi. Çok büyük bir savaş olmadı. Yoksa herhangibir sorun yok tüm bölümler güzeldi bazıları hariç.

  • Emrah dedi ki:

   Niye böyle dedin ki? Evet 3. sezon kötü bir izlenim bıraktı ama aslında öyle değil.İlk 8 bölümü insanların nasıl heyecanla izlediğini bir ben bilmiyorum herhalde.Sonraki 8 bölüm için aynı şeyi diyemem tabii ama sonradan kötü olunca insanlarda o izlenim kalıyor ilk 8 bölüm son 8 bölümle yer değiştirseydi herkes süper derdi.2. sezonu da kimse sevmemişti ama şimdi, sorarsan iyi derler çünkü son bölümler güzeldi.İnşallah anlatabilmişimdir.

 35. trueefalse dedi ki:

  çr da nasıl acaba devamı.. az biraz oradan devam ediyorlar… milton için üzüldüm o bir bilim insabıydı yazık oldu be!…

 36. Mert dedi ki:

  Bu dizi neden bu kadar çok ara veriyor. Daha yeni sezon arası verdiler şimdi de nisan ayında sezon finali yapıyorlar.

 37. Özkan URAL dedi ki:

  bence vali dizinin gidişatını bozdu ! biz zombilerle savaşan, arayış içinde olan her bölüm bir macera beklerken, çocuk gibi başka hayatta kalmış grup ile savaş yapıldı.! Derdiniz ne lan sizin ! etrafınızı zombi sarmış bunlar neyin kafasını yaşıyo..

  Rick : Sende artık al ekibini çık yola biraz farklı yerler görelim biraz daha heyecan görelim.. yatmaya alıştınız lan !

 38. Özkan URAL dedi ki:

  4. Sezon yine bu şekilde devam ederse bu dizi popüler olmaktan çıkacağıkesin ! yabancı sitelerde debir çok eleştiri almış durumda. Çizgisinden çıkmaması lazım.

  4. sezon rick biraz daha öne çıkıp biraz daha farklı yerlerle temas kurmaya kurtulmaya çareler aramaya başlamalı. Hep hapisanede kalarak olmaz bu işler.

  • Emrah dedi ki:

   Aslında çizgiden çıkmadı.Çizgi romanda da böyle sonuçta.Ama çizgi romanda olanlardan bazılarını dizide yapmak doğru olmayacağından 2. yarı hareketsiz geçti.Bu kadar konu kıtlığı olmasına rağmen başarılı bir olay akışı vardı.Keşke sezon finali kesin bir sonuç ile sonuçlansaydı.Kesin sonuçtan kastettiğim Valinin ölüp artık böyle bir konunun kalmamasıdır.
   Bir dahaki sezon Atlanta da geçecek diyorlar ama birçok kişi varken oradan nasıl ayrılacaklar? Bu tankla basma olayı kesin 4. sezonda olacak.İlk yarı hapishanede geçecekken 2. yarı Atlanta da geçebilir.Ya da 1. bölümde büyük bir düzen kurulmuş hatta tarım bile yapılıyorken vali yüzünden oradan kaçmak zorunda kalabilirler.Bu da yeni sezona süper bir giriş olur.Bunların olacağı kanısındayım.Neyse 2 ay sonra daha net bilgiler çıkar.

 39. Rick dedi ki:

  Burada durumlar iyi.Tarıma falan başladık.Valiyle olan savaşımız bitti ama adam ortalarda yok.Yine çıkar diye içten içe korkuyorum.Kimseye belli etmemek istesem de biiyorum onlar da korkuyor.Glenn ve Maggie’den çocuk istiyoruz.
  Bu arada çok meraklısınız bizi savaştırmaya.Hep aksiyon yapmaya.Bırakın biraz biz de dinlenelim.Her şey gönlünüzce olacak değil ya.Hapishaneden yazdım.

 40. FrenchKnight dedi ki:

  Sezon Finali’ni eleştiren bir çok kişi var fakat adamların yaptığı inceliği görememişler. Heyecanda bırakan ve belirsiz bir final oldu çünkü 4.Sezon da daha çok izleyici bulmak istiyorlar. Bence grup Washington ya da Seattle’ye doğru yola çıkmalı, onu geçtim New York’a gitsinler. Peki neden diyecek olursanız; Bu şehirler A.B.D’nin en önemli şehiri olmakla beraber ülkenin bu kesimlerinde fazla bir asker yoğunluğu var. Ayrıca sadece 1000’er gruplar halinde gezen aylakları haklamalılar. Allahım bu ülkenin hiç mi askeri yok ? Vereceksin ellerine M16 zombilerin kafalarına sıkın diyeceksin. Kayıbın, aylaklara verdiğin kayıptan kat kat az olur. Onu geçtim Aylakları bir yere toplayıp atom bombası falan atsalar ? Bence 4.sezon bir yolculuk falan olacak. Hayatta kalanların hepsini bir bölgeye toplayıp, o bölgeyi Woodbury gibi surlarla çevirip üzerlerine nöbetçi koy.

  • Emrah dedi ki:

   Zaten bir süre sonra tamamıyla sabit bir yere geçerler ancak 4. sezonda bu olmayacak.Yani hapishanede geçecek.Bu yüzden o yola çıkma işi anca sezon finalinde olabilir.

 41. Ufuk Akkuş dedi ki:

  vali ve yanındaki iki adam morgan ın yanına gidecekler ben size söylim de

 42. lostmagduru dedi ki:

  doktor korkuyorum lost dizisi gibi olmasın da gidişat.krizden dolayı uzayan diziler para harcamayı kesiyor. sonuç : pempe dizi kıvamında yeni sezonlar.ne yeni bir mekan gördük ne de yeni bi olay. zombiler tavuk gibi etrafta dolaşıyor.figuran oldular iyice.tehlike olmaktan çıktılar.dekoratif tehlike oyunu bozar.

 43. Osmanlisucugu dedi ki:

  Keşke vali zombi olsaydı :S

 44. burakkarakas dedi ki:

  Valla bence gerçekten sürükleyici ve bağımlılık yaratan bir dizi eleştirmeyi seven bir milletiz ama adamlar yapmışlar herşeyde mantık aramamak lazım adamlar bütçe ayırmışlar sinema tadında sürprizlerle dolu bizim dizilerle kıyaslanamaz bile gelecek sezonu sabırsızlıkla bekliyorum..

 45. CHUCKYTR dedi ki:

  😀 abi şu yorumları okuyorumda siz uçmuşunuz ya : )) Ben kendime diziyi çok seviyorum nan derdim artık utanıcam bu sölediğimden yani azıcık maddi gücünüz yerinde olsa belkide vardır orasını bilemem ama gidip seti basıcak durumdasınız.Hatta neredeyse zombi tehlikesi var diyip direkt teakkuza geçiceksiniz.Biraz dünyaya dönmek lazım bu denli aşırı fanatizim ve TV beyne zarar arkadaşlar aman diyim.Son söz: Valla sezon finali güzel olmuştu bugün 4.sezona giriş yapıcam ama “korku seansı” filminden sonra Walking Dead kesmiyecek muhtemelen 😀 bahsi geçmişken kesinlikle son 3-4 yıl içinde izlediğim en sağlam korku filmi “Korku Seansı” dır.İzleyin ama onuda Walking Dead gibi hayatınıza sokarsanız işiniz çok zor söliyim 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir